História VÚVB UNIZA

Image

Výskumný ústav vysokohorskej biológie (VÚVB) bol založený v roku 2000 ako vedecká inštitúcia Žilinskej univerzity v Žiline, ktorej cieľom a poslaním je rozvoj a zabezpečovanie biologického výskumu pre lepšie pochopenie jedinečných biologických a fyzikálnych procesov v alpínskych ekosystémoch Západných Karpát.

Návrh na založenie ústavu, ako súčasti významnej univerzity na severnom Slovensku dal prof. Marián Janiga v roku 1998. Hlavnou myšlienkou bolo vybudovanie výskumného centra biológie na Slovensku, ktoré bude schopné spolupracovať v medzinárodných vysokohorských výskumných projektoch. Vznik špecializovaného vedeckého centra nadväzuje na odkaz docenta RNDr. Jána Futáka, CSc. a Ing. Ladislava Kňazovického, ktorí vnímali potrebu takejto inštitúcie na území Vysokých Tatier už v minulom storočí. Pracovisko je lokalizované na severnej strane Vysokých Tatier v obci Tatranská Javorina. Jedinečná lokalizácia umožňuje celoročnú dostupnosť a možnosť kontinuálneho prezenčného terénneho výskumu.

Počas prvých piatich rokov prešla budova pôvodnej základnej školy rekonštrukciou, boli zriadené laboratóriá a priestory na administratívne a edukačné aktivity. V r. 2006 začal VÚVB edukačnú činnosť v rámci akreditovaného študijného programu stráž prírody (bakalársky stupeň) a od roku 2016 aj v magisterskom stupni – vedecký študijný program: alpínska a vysokohorská ekológia. Dôležitým medzníkom v histórii VÚVB boli roky 2009 – 2011. V tomto období boli laboratóriá plne dovybavené prístrojovou technikou. Laboratóriá boli vybavené z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu, európskych štrukturálnych fondov a iných projektov.

Zameranie inštitúcie v súčasnosti rieši otázky vplyvu človeka na vysokohorskú biotu a vplyvu klimatických zmien na alpínske ekosystémy. Zaoberá sa výskumom organizmov žijúcich hlavne v alpínskom a subniválnom vegetačnom stupni. Integrálnou súčasťou vo výskume je výchova nových pracovníkov v oblastiach výskumu a ochrany vysokých pohorí. Výskumné aktivity sú realizované nielen vo vysokých pohoriach Európy, ale aj Ázie.

Výsledky výskumov sú publikované okrem medzinárodných vedeckých periodík aj vo vedeckom časopise Oecologia Montana, ktorý prináša najmä nové poznatky o vysokohorskej a horskej biote Západných Karpát.

Image
Image
Image